Szukając pięknego miejsca na odpoczynek nie można przechodzić obojętnie obok malowniczej miejscowości, jaką jest Głuszyca. Przepiękne położenie geograficzne sprawia, że raz stawiając stopę w tym miejscu nie można się oprzeć, żeby zostać tam na dłużej lub odwiedzić miasto ponownie.

Głuszyca to niewielkie miasteczko, położone w województwie dolnośląskim nad rzeka Bystrzycą. Miasto mieści się w kotlinie między Górami Kamiennymi, a Górami Sowimi w Sudetach. Pierwsze podania na temat tej miejscowości pochodzą jeszcze z około 1300 roku, kiedy Głuszyca była wsią biskupią.

Niestety, w XV wieku wieś była kilkukrotnie niszczona poprzez zdarzenia w ramach wojen husyckich. Miejscowość słynęła z chałupniczego tkactwa, a więc większość mieszkańców trudziła się tym zajęciem. W 1768 roku, Głuszyca mogła się poszczycić posiadaniem najnowocześniejszej maszyny tkackiej, dzięki której mogła się rozwijać.

Wakacje są okresem, kiedy do Głuszycy przyjeżdżają tysiące turystów chętnych do podziwiania malowniczych widoków oraz zwiedzania ciekawych miejsc.

Warto wspomnieć, że Niemcy w 1943 roku rozpoczęli budowę obiektów zwanych Riese, które docelowo miały być największym kompleksem podziemnym nazistowskich Niemiec, a także stać się jedną z kwater głównych Adolfa Hitlera. Prace były prowadzone w różnych miejscach, w tym również w Głuszycy. Budowę Riese jednak przerwano w 1945 z obaw przed nadchodzącymi żołnierzami Armii Czerwonej. Obiekt splądrowano i zamknięto. Od 1995 roku zaczęto prace mające na celu zabezpieczenie podziemnych budowli. Dzisiaj można zwiedzić ponad 1500 m korytarzy, hal oraz bunkrów. Sprawia to, że część Riese przyciąga znaczną ilość turystów, którzy mogą zwiedzać kompleks. Co więcej, każdego roku wprowadzane zostają nowe elementy zwiedzania.

W Głuszycy można także zobaczyć najwyżej położony w Polsce zamek, który znajduje się na wysokości 870 m n.p.m. Zamek Rogowiec posiadał nieregularny kształt, który narzuciło ukształtowanie terenu. W najwyższym miejscu znajdowała się wieża wysoka na 10m. Odwiedzając zamek można podziwiać przepiękną panoramę Gór Sowich i Kamiennych. Przez zamek przebiegają także szlaki PTTK.

Innym ciekawym obiektem jest tzw. zajazd „Pod Jeleniem”, który zbudowano w 1784 roku z kamienia oraz drewna. Kiedyś zajazd był gospodą, w której można było przenocować. Z oryginalnej konstrukcji zachowały się drewniane portale i opaski okienne.

Cesarskie Skałki natomiast to propozycja dla fanów sportów ekstremalnych, ponieważ jest to miejsce idealnie dostosowane do wspinaczki składowej. Leżą one na głuszyckiej trasie MTB i są punktem widokowym na okolicę.

Warto również odwiedzić Gomulnik Mały, czyli górę o wysokości 807 m n.p.m. Znajduje się w Sudetach Środkowych. Po wspinaczce na sam szczyt można zobaczyć bardzo ładną panoramę na Głuszycę.

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Głuszycy jest bardzo piękną świątynią, która została wybudowana w 1741 roku. Kościół posiada bogate wnętrze zaaranżowane w stylu klasycystycznym.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder