W tym wpisie przyglądamy się aktywności świeckich katolików w przestrzeni publicznej. Stowarzyszenie Piotra Skargi to jedna z czołowych w Polsce organizacji zrzeszających takie osoby. Jej działania obejmują kwestie związane z uświęcaniem porządku doczesnego. Przykładem akcji Stowarzyszenia Księdza Skargi jest działanie w obronie Pakistanki Asii Bibi – petycja do ministra spraw zagranicznych o udzielenie jej azylu w Polsce.

Jak czytamy w treści petycji, która swego czasu zdobyła ogromne uznanie internautów, „Nie możemy być obojętni wobec tych wydarzeń! Jest ogromna szansa na uratowanie życia Asii Bibi i musimy ją wykorzystać. Dlatego zwracamy się do polskich władz z prośbą o interwencję dyplomatyczną i zaoferowanie azylu pakistańskiej chrześcijance oraz jej rodzinie. W Polsce przecież nie grozi jej śmierć z rąk fanatycznych wyznawców islamu!”.

Nie dla promocji zła!

Kolejną wspaniałą akcją katolików świeckich ze Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi jest sprzeciw wobec skandalicznej wystawy serbskiej „artystki” Mariny Abramović. Kobieta w swoich pracach jawnie odwołuje się do okultyzmu, magii i satanizmu”. List podpisało aż 16 tysięcy osób. Trafił on do osób decyzyjnych. Na tym jednak nie poprzestano. Doszło bowiem również do modlitwy różańcowej pod miejscem, w którym odbywał się wernisaż.

Kolejna ważna akcja to sprzeciw wobec antykatolickich profanacji i ataków na Kościół katolicki. Chodzi o profanacje aktywistów LGBT w lipcu 2020 r. w Warszawie, jak również innych podobnych, antychrześcijańskich działań. Stowarzyszenie Piotra Skargi zgromadziło dziesiątki tysięcy protestów osób oburzonych profanacjami i domagających się ukarania ich sprawców.

Stowarzyszenie Piotra Skargi zainicjowało te kampanie – obywatele zasypali polityków petycjami

Na przykład, w kampanii „STOP atakom na Kościół Katolicki”, zorganizowanej na platformie Protestuj.pl udział wzięło 32,5 tys. osób. Z kolei petycję „Nie dla antyrodzinnej presji eurokratów na polskie samorządy!” wysłało blisko 24 tys. osób. W tej sprawie Polacy apelowali do unijnej komisarz Very Jurowej o zaprzestanie politycznych szantaży w stosunku do władz polskich, które to szantaże formułowała ona na podstawie fake newsów z lewicowej prasy.

Organizacje takie jak Stowarzyszenie Piotra Skargi, czy też CitizenGo nie pozwalają politykom zapomnieć o opinii publicznej. Swoista moda na dyskryminowanie katolików pod szczytnymi hasłami walki ze stereotypami i nierównościami powoduje, iż politycy często ulegają małym, ale hałaśliwym i dobrze opłacanym grupom lobbingowym. Społeczne petycje, pod którymi podpisują się dziesiątki tysięcy zwykłych obywateli, to swoista przeciwwaga dla tych wpływów.

Tomasz Ignacy Mędrzyński